
Wygrana Kancelarii Musioł & Partners w 6 precedensowych sprawach przeciwko The Bank of New York Mellon
20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy podjął przełomową uchwałę, w której potwierdził pogląd naszej Kancelarii, że krąg podmiotów uprawnionych do wszczynania w Polsce wtórnego postępowania upadłościowego jest ograniczony wyłącznie do wierzycieli lokalnych, tj. podmiotów, mających swoją siedzibę w Polsce.
Złożone przez The Bank of New York Mellon z siedzibą w Nowym Jorku i Londynie wnioski o wszczęcie tzw. wtórnej upadłości likwidacyjnej 6 spółek polsko - francuskiej Grupy Sobieski - Belvedere były jednymi z pierwszych takich spraw po wejściu Polski do Unii Europejskiej i objęciu Polski europejskimi regulacjami prawnymi w zakresie międzynarodowego postępowania upadłościowego.
Przepisy te umożliwiają wszczynanie w Polsce postępowań upadłościowych o charakterze likwidacyjnym – wtórnych wobec głównych postępowań upadłościowych, otwartych w innych krajach EU. Jednym z głównych celów tych regulacji jest ochrona interesów miejscowych: lokalnych wierzycieli i przedsiębiorstw, jak również interesów gospodarczych państwa, w którym wtórna upadłość ma być wszczęta.
W sprawach prowadzonych przez Kancelarię Musioł & Partners zdecydowana większość polskich sądów upadłościowych potwierdziła interpretację naszych prawników. Sąd Okręgowy w Rzeszowie, rozpatrując zażalenie The Bank of New York Mellon na postanowienie Sądu Rejonowego w Rzeszowie o oddaleniu wniosku o upadłość Klienta Kancelarii Fabryki Wódek „Polmos Łańcut” skorzystał z możliwości skierowania zapytania prawnego do Sądu Najwyższego.
Uchwała Sądu Najwyższego potwierdziła stanowisko prawników Kancelarii i przesądziła o wygraniu również tej sprawy i oddaleniu wniosku o upadłość również wobec spółki z Łańcuta.
Tym samym wszystkie wnioski o upadłość, wniesione do sądów polskich przez jedną z największych instytucji finansowych na świecie, reprezentowaną przez międzynarodową kancelarię Clifford Chance, zostały prawomocnie oddalone.
„Ekspertyza prawna kancelarii prawniczej mecenasa Marka Musioła, a także uzyskane przez nią opinie prawne, przygotowane przez autorytety międzynarodowe z dziedziny prawa upadłościowego, wreszcie determinacja całego zespołu kancelarii były zasadniczym wsparciem dla Grupy Sobieski w wypowiedzianej nam batalii sądowej. Obrana strategia obrony okazała się słuszna, o czym dobitnie świadczy wydana uchwała Sądu Najwyższego”. (Krzysztof Tryliński, dyrektor generalny Grupy Belvedere, komunikat prasowy )